کیت تست اعتیاد یا آزمایش اعتیاد، کدام دقیق تر است؟

نوار آزمایش و تست اعتیاد

معرفی و بررسی کیت تست اعتیاد

احتمالا هیچ یک از ما حس خوشایندی نسبت به آزمایشگاه رفتن و آزمایش دادن نداریم. همیشه راه‌هایی که دردسر کمتری دارند طرفداران بیشتری دارند. به همین دلیل است که معمولاً انواع دستگاه‌های تست در منزل، از بازار فروش خوبی برخوردارند. بعد از دستگاه تست بارداری در منزل، کیت های تست اعتیاد جزو پرفروش‌ترین دستگاه‌های تست خانگی هستند. روش کار با هر تکنولوژی و دستگاهی از داشتن آن مهم‌تر است.

اما یادمان باشد که حتی در برخی موارد درصد خطای این نوع تست ها بالا می رود. گزینه های مختلفی برای تست اعتیاد وجود دارد، از آزمایش های تخصصی گرفته تا دستگاه های تست اعتیاد خانگی که می توان از آن ها استفاده کرد. با وجود اینکه معمولا تست های خانگی حتی با درصدی خطا مواجه هستند اما اگر شرایط استفاده از آن به درستی رعایت شود، جزو ساده ترین روش های فوری برای رسیدن به جواب محسوب می شوند.

 

در مورد آزمایش های سنجش اعتیاد نیز می توانید با مراجعه به مرکز طب کار برزویه بزرگ ترین قدم را در زندگی بردارید و برای درمان اقدام کنید و برای خود یا عزیزانتان از مبتلا بودن به اعتیاد اطمینان حاصل کنید.

 

انواع کیت تست اعتیاد

  • کیت سه کاره تست اعتیاد
  • تشخیص اعتیاد با روش تست ادرار یا تست اعتیاد نواری
  • کیت های بزاقی جهت تست اعتیاد
اخبار و مقالات اخیر طب کار برزویه
این داروها تست اعتیاد را مثبت می کنند!

 

بیشتر بخوانید: جدول تخمین میزان ماندگاری هر ماده اعتیادآور در ادرار

 

کیت های خانگی تست اعتیاد چند درصد احتمال خطا دارند؟

این کیت ‌ها دستگاه هایی ارزان قیمت هستند که کمتر از 20 ثانیه وجود ماده مخدر را در بدن فرد مشکوک به اعتیاد می ‌سنجند. به طوری که اگر فردی یکی از مواد مخدر اصلی را مصرف کرده باشد تا 72 ساعت تست مورفین او مثبت نشان داده می شود.

نکته قابل توجه این است که دستگاه تست اعتیاد فقط برای تشخیص گروه خاصی از مواد مخدر عمل می کند. به عنوان مثال برای تشخیص و ترک اعتیاد تریاک و دیگر مواد مرفین دار قابل مصرف است اما معمولا الکل را نشان نمی دهد. میزان عملکرد موفق این کیت ‌های تشخیص فوری اعتیاد 5/99 درصد است؛ به این معنی که از هر هزار نفر 5 تا 6 مورد، تشخیص نادرست دارد.

 

آزمایش‌های اعتیاد با چه هدفی انجام می‌شوند؟

آزمایش‌های ترک و بررسی وضعیت اعتیاد، قادرند حضور ماده مصرفی و مورد نظر را در ترشحات بدن ردیابی کنند. هدف از انجام تست‌های آزمایشگاهی اعتیاد از دید درمانگر، کمک به پیگیری روند درمان بیماران است.

 

تست اعتیاد چگونه انجام می شود و چقدر دقیق است؟

به طور کلی، کارفرمایان زمانی به انجام آزمایش اعتیاد روی می آورند که شغل مورد نظر حساس باشد و در صورتیکه که فرد معتاد به آن گماشته شود باعث آسیب خود و بقیه شود. با این حال بسیاری از کارفرمایان نیز این عمل را به منظور جلوگیری از گسترش اعتیاد در بین کارکنانشان انجام می دهند به خصوص که به رفتار آنها مشکوک باشند.

اخبار و مقالات اخیر طب کار برزویه
بررسی و آگاهی بخشی کارکنان آزمایشگاه های بالینی در مورد ایدز

متاسفانه اعتیاد آسیب های زیادی برای فرد و جامعه دارد. از جمله اینکه فرد معتاد در صورتیکه به موقع و به مقدار کافی مواد یا دارو به بدنش نرسد ممکن است رفتارهایی مثل خماری و خواب آلودگی، پرخاش، خشونت، دزدی و غیره انجام دهد که به خصوص در صنعت و محل کاراین رفتارهای می تواند منجر به آسیب های زیادی شود.
باتوجه به مطالب فوق بسیاری از کارفرمایان با آزمایشات پیش از استخدام و حتی به صورت آزمایشات ادواری کارکنان خود را مورد آزمایش اعتیاد قرار می دهند. رایج ترین آزمایش یعنی آزمایش ادرار است که می تواند (در محل کار، مرکز طب کار ، مطب دکتر) به درخواست کارفرما انجام شود. در این حالت از فرد داوطلب شغل و یا شاغل یک نمونه ادرار تهیه می شود. معمولاً باید در این کار احتیاطات لازم مثل علامت دار کردن ظرف آزمایش و قطع آب دستشویی به منظور جلوگیری از تعویض یا تقلب نمونه صورت گیرد بدون اینکه نیاز به مشاهده مستقیم وجود داشته باشد. بعد از انجام آزمایش بایستی نمونه ها به آزمایشگاه معتبر فرستاده شود.

دقت انجام آزمایش در آزمایشگاه های مورد تایید بسیار بالاست. به این صورت که در صورتیکه آزمایشی مثبت باشد مجدداً از بخش دیگری از نمونه به منظور تایید آزمایش تکرار صورت می گیرد. در صورت تایید آزمایش دوم پزشک با مشاهده آزمایشات نتیجه نهایی را به کارفرما به صورت خصوصی اعلام می کند. اگرچه برخی از بیماران که ممکن است به صورت روتین از برخی داروهای درمانی استفاده می کنند منجر به مثبت شدن آزمایششان شوند که این امر در نظر گرفته می شود.

اخبار و مقالات اخیر طب کار برزویه
عفونت ادراری علت، علائم، آزمایش های تشخیصی و درمان آن

 

پاسخگویی به سوالات مرتبط با اعتیاد

4.6/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *