BMI چیست؟ فرمول محاسبه BMI در افراد مختلف

BMI چیست؟ فرمول محاسبه BMI در افراد مختلف

BMI چیست و چگونه محاسبه می شود؟

(Body Mass Index = BMI) نشان دهنده میزان چربی بدن است. افراد با دانستن بی ام آی بدنشان می توانند ذهنیتی نسبی از وضعیت جسمی شان بدست آوردند و در صورت نیاز به درمان و حفظ سلامتی تصمیم بگیرند.

شاخص حجم بدن (BMI) فرمولی است که توسط آماردان بلژیکی ساخته و توسط آدولف کتلت توسعه یافت. BMI در واقع مرجعی برای نشان دادن میزان حجم بدن می باشد و دقیق ترین معیار جهانی چاقی است. با استفاده از این مقیاس می توانید متوجه شوید که آیا دچار کمبود وزن هستید، اضافه وزن دارید و یا اینکه طبیعی هستید.

نحوه اندازه گیری BMI

اگر می خواهید میزان شاخص یا عدد توده بدنی خود را به صورت دستی یا در چکاپ های دوره ای مانند آزمایش خون، مشاوره رژیم و تغذیه، آزمایشات طب کار و… اندازه گیری کنید فرمولی وجود دارد که می توانید برحسب آن این کار را انجام دهید. این مقیاس تقریبا دقیق می باشد و تنها به دو متغیر وزن و قد شما بستگی دارد. البته برای دقت بیشتر می‌توانیم سن و جنسیت را نیز در محاسبات لحاظ کنیم ولی با توجه به اینکه همین فرمول نیز دقت بالایی دارد، می توانیم از دو متغیر سن و جنسیت چشم پوشی کنیم.

🔺 فرمول محاسبه BMI 🔻

فرمول محاسبه شاخص حجم بدن ساده است و همانطور که گفته شد تنها به اعداد قد و وزن شما نیاز است.

فرمول محاسبه bmi

عدد حجم توده بدن = (وزن بر حسب کیلوگرم) تقسیم بر (قد بر حسب متر به توان ۲)

 

شاخص توده بدنی BMI

جدول محاسبه BMI

با استفاده از جدول زیر، خیلی ساده می توانید BMI خود را محاسبه کنید،‌ هر چند این روش قابل اتکا نیست و یک روش بسیار نسبی است و دقت کافی را ندارد.

اخبار و مقالات اخیر طب کار برزویه
بهترین مرکز طب کار تهران، سوالات متداول طب کار

از خط افقی پایین نمودار، وزن خود و از خط عمودی است چپ نمودار، قد خود را علامت بزنید. نقطه تلاقی این دو، بی ام آی نسبی شما را نشان می دهد. اما بهترین راه محاسبه بی ام آی، استفاده از فرمول است.

جهت محاسبه BMI وزن و قد خود را در انتهای مطلب کامنت کنید!

 

تفسیر و مفهوم عدد شاخص حجم بدن

اگر BMI:

زیر ۱۸.۵ باشد، شخص دچار کاهش وزن است.

◾ بین ۱۸.۵ و ۲۴.۹ باشد، شخص در بازه‌ی وزن سالم به سر می‌برد.

◾ بین ۲۵ و ۲۹.۹ باشد، شخص اضافه وزن دارد.

◾ بین ۳۰ و ۳۹.۹ باشد، شخص از چاقی مفرط رنج می‌برد.

 

 • چناچه BMI زیر ۱۸.۵ باشد

فرد باید با مراجعه به پزشک در مورد پایین بودن وزن خود صحبت کند و در صورتی که مشکل خاصی وجود ندارد به کمک یک متخصص تغذیه وزن خود را تا حد بازه ایده آل افزایش دهد.

 • چنانچه BMI فرد در محدوده ایده آل یعنی عددی بین ۱۸.۵ و ۲۴.۹ باشد

نه تنها جای نگرانی نیست بلکه نقطه ایده آل همین جاست. این فرد می تواند با حفظ رژیم غذایی و سبک زندگی سالم و ورزش٬ وزن خود را در این محدوده حفظ کند و سلامتی نسبی خود را داشته باشد.

 • چنانچه BMI بین ۲۵ و ۲۹.۹ باشد

باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و در مورد اضافه وزن خود، درمانی را به شکل دارویی، رژیم و … آغاز کند.
در این محدوده، فرد می تواند با رعایت مواردی که پزشک توصیه می کند، وزن خود را خیلی راحت تر از دو مرحله بعدی کاهش دهد بدون اینکه نیاز به جراحی لاغری داشته باشد.

 • چنانچه BMI فرد بین ۳۰ و ۳۴.۹ باشد

این فرد، چاق محسوب می شود و باید به پزشک مراجعه کرده و درمان خود را به شیوه ای که پزشک تجویز می کند شروع کند.
از این محدوده BMI به بعد، نگرانی ها از بابت به خطر افتادن سلامتی شروع می شود و جای بررسی دارد.

 • چنانچه BMI فرد بالای ۳۵ باشد

این فرد دچار چاقی مفرط است و در مرحله خطرناک قرار دارد. این فرد احتمالا کسی است که با کمک رژیم، دارو و ورزش پیش از این نتوانسته است وزن خود را کاهش دهد. معمولا درمان این بیماران به شکل جراحی های لاغری است.

اخبار و مقالات اخیر طب کار برزویه
جلوگیری از آلودگی به ویروس هپاتیت در کارکنان بیمارستان ها
جدول محاسبه BMI
نمودار و جدول محاسبه BMI

 

علت اینکه در BMI ی بالا، فرد در مرحله خطرناک است این است که در این محدوده، بیمار علاوه بر مشکلات عدیده ( روحی، محدودیت جسمی و …) که چاقی برایش ایجاد کرده است، به شدت نیز در معرض ابتلا به بیماری های چون موارد زیر قرار می گیرد:

 • کلسترول خون بالا یا سایر اختلالات چربی
 • دیابت نوع 2
 • بیماری قلبی
 • سکته
 • فشار خون بالا
 • سرطان های خاص
 • بیماری کیسه صفرا
 • آپنه خواب و خروپف
 • مرگ زودرس
 • آرتروز و بیماری مفاصل

گفتن این نکته در این قسمت ضروری است که بی ام آی یک معیار برای محاسبه میزان سلامتی و خطر بیماری است اما کافی نیست، فاکتورهای دیگری مانند فشار خون، سطح کلسترول، سطح قند خون، سابقه خانوادگی بیماری قلبی، سن، جنس، اندازه دور کمر، سطح فعالیت بدنی، وضعیت یائسگی، وضعیت سیگار کشیدن و غیره نیز در ارزیابی خطر سلامت مورد توجه هستند.

 

پاسخ به مهم ترین سوالات درباره شاخص توده بدنی BMI

 • آیا BMI فقط توسط پزشکان تعیین می شود و فقط برای آن ها کاربرد دارد؟

خیر، برای به دست آوردن این شاخص شما از یک فرمول استفاده می کنید که بسیار ساده است و در حالت ساده تر توسط ماشین حساب به دست می آید. هم پزشکان، هم متخصصان تغذیه و هم تمام مردم عادی می توانند شاخص توده بدنی خود را محاسبه کنند و از آن استفاده کنند.

 • آیا محاسبه BMI می تواند مشخص کند که باید چقدر وزن کم کنیم؟

بله. از آنجا که با کمک این شاخص می توان متوجه شد که در مجموع چقدر اضافه وزن دارید، می توان همان میزان اضافه وزن را کم کرد تا به محدوده وزنی سالم برسید.

 • آیا BMI میزان دقیق چربی های بدن و مخصوصا شکم ما را مشخص می کند؟

خیر، BMI  نمی تواند مشخص کند که شما چقدر چربی دارید و این چربی ها در کجا و به چه صورت قرار داشته یا پخش شده است. این شاخص تنها مشخص می کند که آیا شما در محدوده وزنی سالم هستید یا خیر. اگر نیستید چقدر باید وزن خود را کم یا زیاد کنید که به این محدوده برسید.

 • آیا عضلات و ماهیچه تاثیری در محاسبه شاخص توده بدنی دارند؟

بله عضلات روی نتیجه محاسبه شاخص توده بدنی تاثیر می گذارد. به این شکل که هرچه شما عضله بیشتری داشته باشید این شاخص برای شما افزایش پیدا می کند. این در حالی است که وقتی شما عضله دارید چربی هایتان بسیار کمتر است و شما چاق نیستید. و این یکی از نکات منفی در خصوص این شاخص است که تمایزی بین چربی و ماهیچه قائل نیست.

اخبار و مقالات اخیر طب کار برزویه
ایمنی در گودبرداری و عملیات خاکی (پوستر)

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس مرکز طب کار برزویه در ارتباط باشید.

📞 ۰۲۱-۴۴۳۷۷۴۰۲

4.5/5 - (17 امتیاز)

۱۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *