کبودی بعد از خونگیری

کبودی بعد از خونگیری

هدف از انجام معاینات پزشکی در مورد متقاضیان استخدام (معاینات طب کار) عبارتست از به حداقل رساندن میزان شیوع و شدت حوادث و بیماری‌های شغلی به واسطه ایجاد تطابق منطقی بین توانایی ­های روحی و فیزیکی شاغل و نیازهای حرفه ای مورد نظر. به عبارت دیگر بدین طریق فرد متقاضی با توجه به توانائی­های روحی و فیزیکی در کاری گمارده می­‌شود که دارای نیازهای متناسب با توانایی ­های او باشد. از اصلی ترین آزمایشات طب کار می توان به نمونه گیری و آزمایش خون اشاره کرد، که در رابطه با کبودی بعد از آن مختصر توضیحی داده ایم با مجله برزویه همراه باشید.

چرا بعد از خونگیری پوست کبود می‌شود؟

بسیاری از اشخاصی که به آزمایشگاه مراجعه می‌کنند از کبود شدن پس از خونگیری شاکی هستند عوامل زیر شاید سبب خونریزی جلدی و در نتیجه کبودی دست پس از خونگیری شود.

  • بعد از خونگیری ماساژ محل نمونه باعث کبودی خواهد شد بنابراین پس از خونگیری، محل خونگیری را ماساژ ندهید.
  • پس از خونگیری، محل خونگیری را از روی چسب یا پنبه ای که روی آن می‌گذارند تا چند دقیقه با فشار ملایم نگه دارید و در صورتی که سریع انگشت را از محل خونگیری بردارید امکان خونریزی زیر جلدی وکبودی وجود دارد.
  • پوشیدن لباس‌هایی با آستین‌های تنگ، بعد از خونگیری با فشاری که در بازو ایجاد می‌کند ممکن است باعث کبودی گردد. لذا در روز خونگیری لباسی با آستین گشاد و راحت بپوشید.
  • گاهی اوقات عدم وجود رگ مناسب یا شکنندگی عروق نیز باعث خونروی خواهد شد که مقصر نمونه گیر نیست و باید تحمل کنید.
  • در بعضی موارد عوامل خونگیری اعم از سر سوزن، سرنگ یا خونگیر نیز می‌تواند مسئله فوق را ایجاد کند ولی معمولا این مورد بندرت اتفاق می‌افتد زیرا موسسین آزمایشگاه‌ها برای پیشگیری از اعتراض مراجعه کنندگان، افراد خبره را در قسمت نمونه‌گیری بکار می‌گیرند.

 

اخبار و مقالات اخیر طب کار برزویه
ABG روش تفسیر گاز‌های خون شریانی

توجه: در هر صورت اگر پس ازخونگیری در محل خونگیری احساس درد و کبودی کردید مسئله خطرناکی نمی باشد و برای رفع آن بصورت زیر عمل کنید:

  • تا چند ساعت پس از خونگیری کمپرس یخ مناسب است (می‌توان تعدادی یخ را داخل پارچه‌ای قرار داده و هر چند دقیقه یکبار و در مجموع تا چند ساعت یخ را روی محل خونگیری قرار داد.)
  •  پس از ۲۴ ساعت از خونگیری کمپرس آب گرم مؤثر خواهد بود
  •  در صورت درد زیاد می‌توان از یک عدد قرص استامینوفن ساده طبق دستور پزشک استفاده کرد و دیگر هیچ!!! فقط چند روز صبر کنید.

 

چطور جای کبودی را از بین ببریم؟

اگر از شما خونگیری شده است و جای آن کبود شده:

یک تکه آناناس را مستقیم‌ روی کبودی بگذارید، آناناس حاوی بروملین است (آنزیمی که پروتئین التهاب را هضم ‌میکند) و جای کبودی را خیلی راحت ازبین‌ میبرد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس مرکز طب کار برزویه در ارتباط باشید.

📞 ۰۲۱-۴۴۳۷۷۴۰۲

4.7/5 - (6 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *