پیشگیری از کم شنوایی

درمان کم شنوایی

راه های پیشگیری از کم شنوایی و بهبود آن با تغذیه صحیح

در سال های اخیر، رابطه بسیاری از بیماری ها با كمبود مواد غذایی ضروری برای بدن ثابت شده است. همچنین تحقیقات نشان می دهد كه كم شنوایی رابطه مستقیمی با تغذیه و گردش خون در گوش داخلی دارد، و برای مطمئن شدن از بیماری کم شنوایی می بایست آزمایش ادیومتری (سنجش شنوایی) صورت گیرد. ادیومتری آزمایشی است که طی آن میزان حساسیت شنیداری فرد اندازه گیری و ثبت میشود.

تئوری جدیدی كه وجود ذرات آزاد(Free Radical) را ظاهراً عامل بسیاری از بیماری ها می شناسد در مورد كم شنوایی نیز صدق می كند. براساس این تئوری، بیشتر جراحات و بیماری های داخلی انسان در اثر اكسیده شدن (Oxidation) بروز می كنند. بنابراین امكان دارد با استفاده از عوامل ضداكسیده كننده Anti oxidants) )از بروز بسیاری از این اختلالات جلوگیری كرد. از معروف ترین مواد ضد اكسید كننده می توان ویتامین C وE را نام برد كه عدم استفاده از این ویتامین ها باعث بروز بیماری های قلبی و عروقی می‌شود.به وجود آمدن ذرات آزاد كه باعث اكسیده شدن می شوند ممكن است علل مختلفی داشته باشند.

استرس، چاشنی غذاها و مواد نگهدارنده و افزودنی های خوراكی، غذاهای هیدروژنه یا سوخته، مواد شیمیایی موجود در آب های كلردار، رقیق كننده های شیمیایی، دود گازوئیل و بنزین همگی از جمله عواملی است كه در به وجود آمدن این ذرات آزاد كمك می كنند. مواد غذایی كه در سال های اخیر مورد مطالعه قرار گرفته و رابطه میان كمبود آنها و كم شنوایی نشان داده شده عبارت است از: منگنز، روی، ویتامین A ، ویتامین ۱۲B و اسید فولیك. تحقیقات جدید نشان داده است كه استفاده از ملاتونین، ویتامین E و ویتامین C سلول های گوش داخلی را محافظت می كنند.
استفاده از روغن های جامد و روغن هایی كه هیدروژنه می شوند برای متابولیسم طبیعی انسان ضرر دارد. استفاده از این نوع روغن ها در به وجود آمدن ناراحتی های قلبی، دیابت و سرطان نقش جدی دارد. از آنجایی كه بسته شدن رگ های گوش داخلی نیز به وسیله این مواد امكان پذیر است، استفاده هر چه كمتر از این نوع چربی ها توصیه می شود.

اخبار و مقالات اخیر طب کار برزویه
اثرات سوء سر و صدا بروی سلامتي شنوایی

نسخه ای برای گوش های سالم

اگر بپذیریم كه رابطه ای جدی میان سلامت قلب و عروق و سلامت شنوایی وجود دارد، باید از تغذیه صحیح، ورزش دائم و مواد ضد اكسید كننده استفاده كنیم. استفاده از سبزی ها و میوه های تازه و روغن زیتون به جای روغن های عادی و داغ نكردن روغن در حرارت بالا نیز از جمله اقداماتی است كه می تواند برای محافظت از شنوایی انجام داده شود. قرص های ویتامین و مكمل های غذایی اگر چه به طور كامل از بروز بیماری های قلبی، كم شنوایی و سایر اختلالات داخلی جلوگیری نمی كند، اما بهتر است كه از آنها استفاده شود. این مواد می توانند تا ثیر منفی تغذیه نادرست را تا حدی خنثی كرده و برخی از اختلالات داخلی را درمان كنند. این مواد، سیستم دفاعی بدن را تقویت كرده و باعث جبران كمبودهای غذایی می شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک تماس با ما مراجعه فرمایید.

چقدر مفید بود؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *