پیشگیری از کم شنوایی

درمان کم شنوایی

راه های پیشگیری از کم شنوایی و بهبود آن با تغذیه صحیح

در سال های اخیر، رابطه بسیاری از بیماری ها با کمبود مواد غذایی ضروری برای بدن ثابت شده است. همچنین تحقیقات نشان می دهد که کم شنوایی رابطه مستقیمی با تغذیه و گردش خون در گوش داخلی دارد، و برای مطمئن شدن از بیماری کم شنوایی می بایست آزمایش ادیومتری (سنجش شنوایی) صورت گیرد. ادیومتری آزمایشی است که طی آن میزان حساسیت شنیداری فرد اندازه گیری و ثبت میشود.

تئوری جدیدی که وجود ذرات آزاد(Free Radical) را ظاهراً عامل بسیاری از بیماری ها می شناسد در مورد کم شنوایی نیز صدق می کند. براساس این تئوری، بیشتر جراحات و بیماری های داخلی انسان در اثر اکسیده شدن (Oxidation) بروز می کنند. بنابراین امکان دارد با استفاده از عوامل ضداکسیده کننده Anti oxidants) )از بروز بسیاری از این اختلالات جلوگیری کرد. از معروف ترین مواد ضد اکسید کننده می توان ویتامین C وE را نام برد که عدم استفاده از این ویتامین ها باعث بروز بیماری های قلبی و عروقی می‌شود.به وجود آمدن ذرات آزاد که باعث اکسیده شدن می شوند ممکن است علل مختلفی داشته باشند.

استرس، چاشنی غذاها و مواد نگهدارنده و افزودنی های خوراکی، غذاهای هیدروژنه یا سوخته، مواد شیمیایی موجود در آب های کلردار، رقیق کننده های شیمیایی، دود گازوئیل و بنزین همگی از جمله عواملی است که در به وجود آمدن این ذرات آزاد کمک می کنند. مواد غذایی که در سال های اخیر مورد مطالعه قرار گرفته و رابطه میان کمبود آنها و کم شنوایی نشان داده شده عبارت است از: منگنز، روی، ویتامین A ، ویتامین ۱۲B و اسید فولیک. تحقیقات جدید نشان داده است که استفاده از ملاتونین، ویتامین E و ویتامین C سلول های گوش داخلی را محافظت می کنند.
استفاده از روغن های جامد و روغن هایی که هیدروژنه می شوند برای متابولیسم طبیعی انسان ضرر دارد. استفاده از این نوع روغن ها در به وجود آمدن ناراحتی های قلبی، دیابت و سرطان نقش جدی دارد. از آنجایی که بسته شدن رگ های گوش داخلی نیز به وسیله این مواد امکان پذیر است، استفاده هر چه کمتر از این نوع چربی ها توصیه می شود.

اخبار و مقالات اخیر طب کار برزویه
وزوز گوش به چه علت است و درمان قطعی آن چیست؟

نسخه ای برای گوش های سالم

اگر بپذیریم که رابطه ای جدی میان سلامت قلب و عروق و سلامت شنوایی وجود دارد، باید از تغذیه صحیح، ورزش دائم و مواد ضد اکسید کننده استفاده کنیم. استفاده از سبزی ها و میوه های تازه و روغن زیتون به جای روغن های عادی و داغ نکردن روغن در حرارت بالا نیز از جمله اقداماتی است که می تواند برای محافظت از شنوایی انجام داده شود. قرص های ویتامین و مکمل های غذایی اگر چه به طور کامل از بروز بیماری های قلبی، کم شنوایی و سایر اختلالات داخلی جلوگیری نمی کند، اما بهتر است که از آنها استفاده شود. این مواد می توانند تا ثیر منفی تغذیه نادرست را تا حدی خنثی کرده و برخی از اختلالات داخلی را درمان کنند. این مواد، سیستم دفاعی بدن را تقویت کرده و باعث جبران کمبودهای غذایی می شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک تماس با ما مراجعه فرمایید.

چقدر مفید بود؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *