نورپردازی مناسب محیط کار؛ منظور از روشنایی ایمنی چیست؟

نورپردازی مناسب محیط کار؛ منظور از روشنایی ایمنی چیست؟

نورپردازی مناسب محیط کار

استفاده از سیستم نورپردازی مناسب جزو مهم ترین مسائل برای تامین امنیت و ایمنی کارگران در کلیه‌ی محیط های صنعتی و کارگاهی می باشد. ایجاد روشنایی مناسب مطمئنا مزیت هایی را هم به دنبال دارد که در این میان می توان به مواردی همچون؛ کاهش صدمات، افزایش بهره وری، افزایش تجربه بصری، کاهش مشکلات سلامتی و… اشاره نمود.

” با بکار گیری انواع چراغ های LED سقفی، پروژکتورهای LED، چراغ صنعتی LED و… علاوه بر ایجاد روشنایی یکدست و مناسب سبب کاهش مصرف برق خواهید شد. “

چراغ های مناسب نورپردازی محیط های صنعتی و کارگاهی
چراغ های مناسب نورپردازی محیط های صنعتی و کارگاهی

 

افرادی که این سبک نورپردازی را رعایت نمی کنند رقم بزرگی از سود را از دست خواهند داد. هر چند این محیط ها معمولا توسط چراغ های سوله و پروژکتورها نورپردازی می شوند، اما محصولات دیگری نیز برای تامین روشنایی مدنظر وجود دارد. با مجله برزویه در این مقاله همراه باشید تا بررسی راهکارهای مناسب برای تامین روشنایی مناسب و کم کردن قیمت ها و هزینه ها به معرفی اجمالی بعضی از سیستم های روشنایی صنعتی بپردازیم.

 

بیشتر بخوانید: کسب اطلاعات بیشتر درخصوص اهمیت معاینات و آزمایشات طب کار

 

چرا نورپردازی در محیط کار مهم است؟

نورپردازی در کارخانجات به دلایل متعددی مهم است. این موضوع به عنوان یک عامل مهم در بهبود شرایط کار و ایمنی در محیط کار تلقی می‌شود:

 • افزایش کارایی افراد

اولین دلیل مهم این است که نورپردازی مناسب می‌تواند به افزایش کارآیی و بهبود کارکرد کارکنان کمک کند. در صنایعی که نیاز به دقت بالایی دارند، مثل صنعت خودروسازی یا الکترونیک، نورپردازی مناسب می‌تواند به کاهش خطاها و اشتباهات پردازش کمک کند.

 • افزایش امنیت و کاهش ریسک

دلیل دیگر این است که نورپردازی در کارخانجات می‌تواند به ایجاد یک محیط کاری ایمن کمک کند. با تأمین نور کافی در سطح کار، کارکنان قادرند بهترین شرایط را برای انجام کارهای خود فراهم کنند و بتوانند به جایگاه‌های خطرناک و ریسک‌زا در کارخانجات با امنیت بیشتر دسترسی پیدا کنند.

 • بهبود سلامت کارکنان

نورپردازی مناسب می‌تواند به بهبود سلامت و رفاه کارکنان کمک کند. اگر نور محیط کار مناسب نباشد، این می‌تواند به ایجاد مشکلات چشمی، سردرد و فشار خون و بعضاً دیگر مشکلات پزشکی منجر شود.

اخبار و مقالات اخیر طب کار برزویه
استرس شغلی چیست؟
نورپردازی در محیط کاری کارگاه
نورپردازی در محیط کاری کارگاه

 

عوامل موثر در نورپردازی محیط های کار صنعتی و کارگاهی

باید توجه داشت که نورپردازی هریک از کارخانه ها و کارگاه ها یا سوله ها باهم متفاوت است. هر مکانی شرایط ویژه و خاص خودش را دارد. در هنگام نورپردازی هر مکان باید به شرایط خاص آن نیز توجه کرد. در ادامه به عواملی که در نورپردازی محیط های صنعتی موثرند، میپردازیم:

 • ارتفاع منبع نوری یا ارتفاع محلی که قرار است نورپردازی شود
 • میزان آلاینده های محیطی مانند گرد و غبار و خاک
 • نوع قرار گرفتن و چیدمان قفسه ها و تجهیزات در کارخانه یا کارگاه
 • رنگ به کار رفته برای تجهیزات و دیوارها، محیط سوله و کارگاه
 • نوع کاربری: محیط صنعتی و یا کارگاه

 

اصول نورپردازی محیط های صنعتی و کارگاهی

 • توجه به نورپردازی فضاهای صنعتی

اگر به عنوان کارفرما بخواهید از نور مناسب، افزایش تمرکز کارگران و افراد و بالا بردن کارایی شوید می توانید از انواع نورپردازی مناسب LED و پروژکتورهای مخصوص کم مصرف استفاده نمایید. بکارگیری چراغ صنعتی ال ای دی در این ایستگاه های کاری می تواند یک گزینه بسیار مناسب محسوب گردد. توجه به استاندارد شدت تابش نور در محیط های مختلف کارگاهی بسیار ضروری می باشد.

 • بکارگیری سیستم نورپردازی به منظور برجسته کردن نقاط مهم

برجسته سازی نقاط مهم صنعتی و کارگاهی باید در اولویت ایجاد روشنایی قرار گیرد. با ایجاد روشنایی مناسب کاربر می تواند به راحتی اجزای مهم و قابل استفاده دستگاه ها را شناسایی کند و خطای کمتری رخ داده و تلفات به حداقل خود رسد.

اصول نورپردازی محیط های صنعتی و کارگاهی
اصول نورپردازی محیط های صنعتی و کارگاهی

 

 • استفاده از نورپردازی مناسب در فضاهای عمومی

علاوه بر ایجاد نور مناسب در محیط های کاری، می توان از این سیستم روشنایی در محیط های عمومی هم استفاده نمود. چرا که این نورپردازی در روحیه و احساس کارکنان بسیار تاثیر گذار است.

 • توجه به ایمنی در محیط های کارگاهی و صنعتی

توجه به ایمنی کارکنان همیشه جزو اولویت های کارفرما است. با ایجاد انواع چراغ های آویز، چراغ های سالنی، چراغ های توکار، چراغ های آژیر و… با نورپردازی مناسب مسیرهای اضطراری را بهبود بخشید.

 • استفاده از نورپردازی بهینه

باتوجه به بزرگ بودن محیط های کارگاهی، سالن ها، سوله ها و محیط های صنعتی باید از سیستم های روشنایی بسیاری استفاده گردد. همین امر سبب افزایش مصرف انرژی و ایجاد هزینه های بسیار می گردد. استفاده از لامپ های LED می تواند هزینه ها را بسیار کاهش دهد.

 • انتخاب منابع نوری مناسب

باتوجه به اینکه شرایط کاری در محیط های مختلف متفاوت است، استفاده از منابع نوری نامناسب ممکن است سبب ایجاد آتش سوزی گردد. پس بهتر است از منابع نوری با کیفیت بالا و دارای گواهینامه استاندارد استفاده نمایید.

 • نصب درست جایگاه منابع نوری

انتخاب محل صحیح نصب انواع پروژکتورها و چراغ های صنعتی LED بسیار حائز اهمیت است. نصب آن ها باید توسط افراد باتجربه و با رعایت استاندارد های لازم صورت گیرد. نصب نادرست منابع نوری می تواند حادثه آفرین باشد.

 • به کارگیری سیستم های خنک کننده

باتوجه به اینکه در محیط های صنعتی دمای محیط بسیار بالاتر از محیط های بیرون است، امکان خرابی نور افکن ها بسیار است. استفاده از، خنک کننده مناسب در این محیط ها می تواند سبب ایجاد تعادل دما و هوای مطلوب برای محیط گردد.

 • خرید سیستم نورپردازی معتبر و اصل

مطمئنا با یک بار هزینه کردن از برندهای معتبر و شناخته شده می توانید با خیال آسوده از نورپردازی مفید در محیط های صنعتی بهره مند شوید.

اخبار و مقالات اخیر طب کار برزویه
منع استفاده از هدفون برای کودکان
نورپردازی مناسب محیط کار
نورپردازی مناسب محیط کار

 

❓ سوال متداول

چه چراغ هایی مناسب نورپردازی محیط های صنعتی و کارگاهی است؟

 • چراغ های ال ای دی سقفی
 • پروژکتور های ال ای دی با ویژگی هایی همچون؛ خاصیت ضد انفجار، مصرف کم انرژی، عمر بالا، نور با کیفیت، قابلیت تولید نور با رنگ های مختلف، تولید نور نرم و واضح، مقاوم در برابر شوک و لرزش و…
 • چراغ صنعتی با قابلیت استفاده در محیط هایی با شرایط غبار و مرطوب، دوام بالا در برابر خوردگی، دارای منبع نوری ال ای دی، مصرف کم انرژی، دارای استاندارد، مجهز به جدار نور گذر و مقاوم در برابر ضربه، عدم تابش اشعه ماوراء بنفش، طراحی زیبا و پیشرفته و…
 • چراغ فلورسنت با طراحی عالی، دارای استاندارد و قابل استفاده در صنایع مختلف دارویی، غذایی، گاز، صنایع نفت و…
 • چراغ صنعتی فلورسنت پلی کربنات با بالاست مغناطیسی، زاویه تابش باز، پخش نور متقارن، بدنه پلی کربنات، محدوده مجاز دما، بالاست الکترونیکی، قابلیت نصب به صورت سقفی، آویز، دیواری و…
 • چراغ صنعتی اس ام دی و ال ای دی با قابلیت استفاده در محیط هایی با غبار و مرطوب، دوام بالا در برابر خوردگی و…

 

کلام آخر

” نورپردازی در محیط های صنعتی و کارگاهی، به منظور افزایش روشنایی و امنیت در این محیط ها انجام می شود. با توجه به اینکه بسیاری از فعالیت های صنعتی در شبانه روز و در محیط های تاریک و نیمه تاریک انجام می شود، نورپردازی می تواند به کاهش خطرات و حوادث، افزایش بهره وری و همچنین بهبود شرایط کاری کارکنان کمک کند.

استفاده از نور در محیط های صنعتی، باید به گونه ای باشد که علاوه بر افزایش روشنایی، ایمنی و بهره وری، باعث کاهش هزینه های انرژی نیز شود. برای این منظور، استفاده از لامپ های LED، سیستم های خودکار روشنایی و مدیریت کنترل الکترونیکی در نورپردازی محیط های صنعتی پیشنهاد می شود. “

 

اخبار و مقالات اخیر طب کار برزویه
درمان ناشنوایی با استفاده از سلول‌های بنیادی

 

مجموعه تخصصی طب کار برزویه دارای مجوز انجام خدمات سلامت شغلی (معاینات بدو استخدام و معاینات دوره ای) از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین سازمان تامین اجتماعی است. این مرکز تخصصی با بهره مندی از تیم مجرب، متخصص و حرفه ای، مجموعه ای پیشرو در ارائه تمامی معاینات طب کار است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس مرکز طب کار برزویه در ارتباط باشید.

📞 ۰۲۱-۴۴۳۷۷۴۰۲

4.7/5 - (6 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *