تشخیص کرونا آنتی بادی مثبت و تشخیص مبتلا بودن به کرونا

تشخیص کرونا

تشخیص مبتلا بودن به کرونا و انواع تست های تشخیص کرونا

تشخیص کرونا این روز ها بیش از هر تست دیگری مورد توجه قرار گرفته شده است. ویروس کووید ۱۹ که یک ویروس جدید در خانواده کرونا ویروس ها محسوب می شود اولین بار در ۲۰۱۹ ووهان چین کشف شده است. ویروسی که از زمان اولین کشف تا به الان کشته ها و عوارض بسیاری بر جای گذاشته است. ویروس کویید ۱۹ یک ویروس دارای RNA می باشد که بسیار جهش پذیر است و شدیدا دچار تغییرات می شود. تغییراتی که به دنبال خود علائم جدیدی را در بر دارد.

متاسفانه به علت عدم وجود درمان و دارو موثر و همچنین واکسن مناسب برای آن، پیشگیری از آن بیش از هر بیماری دیگری اهمیت دارد. به طور کلی خانواده کرونا ویروس ها با وجود پوشش دار بودن به اسید معده مقاوم هستند و می توانند در دستگاه گوارش ما باعث اختلال شوند. این ویروس به علت شکل خود که دارای زوائد تاج مانند است به کرونا معروف هستند که ویروس کووید ۱۹ جز این خانواده پر دردسر می باشد.

 

بیشتر بخوانید: مراحل و روش انجام معاینات بدو استخدام

 

انواع تست های تشخیص کرونا

تست PCR

آزمایش تشخیص کرونا در واقع می توان گفت تست PCR می باشد. نتیجه مثبت این آزمایش به معنی وجود ویروس است، در واقع این تست ماده ژنتیکی ویروس را مورد بررسی قرار می دهد همچنین وجود ویروس فعال در بدن را نشان می دهد ولی توجه داشته باشید نتیجه منفی آن ممکن است ۴۰ درصد خطا داشته باشد.

اخبار و مقالات اخیر طب کار برزویه
رابطه خواب و سلامت پوست

 

تست الایزا آنتی بادی

در آزمایش تشخیص کرونا بر اساس جستجو آنتی بادی یکی از آزمایشات در این بیماری می باشد. وقتی یک عامل بیگانه اعم از ویروس، باکتری ، قارچ و غیره وارد بدن می شود. سیستم ایمنی بدن علیه آن پروتئین های موسوم آنتی بادی یا ایمونوگلوبین تولید می کند که آن ها با ماده بیگانه مانند کلید و قفل با هم جور می شوند. در واقع برای هر نوع ماده ای بر روی عامل بیگانه یا ساختار های درون آن یک نوع آنتی بادی خاص تولید می شود. به هریک از این اجزای عامل بیگانه که علیه آن آنتی بادی خاص تولید می شود آنتی ژن گفته می شود.

 

تست آنتی‌ ژن می‌تواند به عنوان یک تست فوری جهت تشخیص عفونت‌ های فعال استفاده شود. در ابتدا تست آنتی ژن برای تشخیص بیماری استفاده نخواهد شد، اما می‌توان آن را برای غربالگری افراد جهت شناسایی کسانی که نیاز به تست ‌های دقیق ‌تر دارند به کار برد. تست‌ های آنتی ژن می‌توانند ویروس‌ ها را در ترشحات بینی و حلق شناسایی نمایند. در تست آنتی ژن، نمونه ترشحات از جهت پروتئین‌ هایی از ویروس بررسی و آنالیز می‌ شوند.

 

آیا برای تشخیص کرونا ناشتا بودن نیاز است یا خیر؟

برای تشخیص کرونا با PCR یا الایزا (آنتی بادی و آنتی ژن) نیاز به ناشتا بودن ندارد و در ساعت از شبانه روز امکان پذیر است . ولی اگر در کنار آزمایشات دیگری می خواهید این تست را انجام دهید باید توجه داشته باشید ممکن است نیاز به ناشتایی داشته باشید. تست PCR کرونا در واقع ماده ژنتیک ویروس کووید ۱۹ را جستجو می کند و در الایزا آنتی بادی که علیه ویروس تولید می شود و یا آنتی زن که جزئی از ویروس محسوب می شود بررسی می کنند بنابراین ناشتا بودن تاثیریی در روند آزمایش ندارد.

اخبار و مقالات اخیر طب کار برزویه
آزمایش طب کار

 

برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک تماس با ما مراجعه فرمایید.

 

 

چقدر مفید بود؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *